Vyberte stránku

PROMĚNA OBÝVACÍHO POKOJE / RD NUČICE

realizace 2012 / plocha 35 m2 / foto Jiří Ernest / realizaci prováděl http://rekonstrukce.nu/

Stav obývacího pokoje z 80. let byl zcela nevyhovující. Bylo zde spoustu nevyužitého prostoru díky nesprávně umístěnému vstupu na terasu, chyběly úložné prostory a krb na dřevo se již dlouhá léta nevyužíval. Proto se klienti rozhodli pro radikální a kompletní proměnu obývacího pokoje. Měnilo se vše od podlahy, radiátorů, nábytku, osvětlení, interiérových dveří až po změnu velikosti oken. Právě úprava oken a dveří na terasu, se kterou obytný prostor sousedí, pomohla lepšímu využití obývacího pokoje tak, aby vyhovoval současným nárokům klientů.

Původní vstup na terasu se zazdil. Díky tomu našel nový pracovní stůl s policemi konečně své místo. Úložné skříně jsou umístěné po celé délce zdi. Jejich úchytky jsou zapuštěné a velmi nenápadné. Skříně tak zbytečně nepoutají pozornost a více plní funkci barevného protipólu tmavé, kamenné stěny, která je hlavním motivem místnosti. Tímto nenápadným způsobem se zvětšily úložné prostory, kterých ani v rodinném domě není nikdy dost. Nerezová lednice je umístěná co nejblíže kuchyni a zakomponovaná do řady vestavěných skříní, protože původní kuchyně ještě čeká na svou rekonstrukci.

Okno nad původní pohovkou se zvětšilo na francouzské s posuvným křídlem. Vznikl pohodlnější vstup na přilehlou terasu a přímo z pohovky je krásný výhled do zeleně.

Nepoužívaný krb uprostřed místnosti se odstranil a vznikla tak nika na atypický nábytek s policovou částí a s prosklenou částí. Tyto prvky interiér oživují a díky vhodně zvolenému materiálu více zateplují. Zbylý nábytek kombinuje moderního a antik styl. Ten zastupují konferenční stolek, lampy a koberec.

Již zmiňovaná TV stěna je hlavním motivem obývacího pokoje. Tvoří ji obklad z pravého kamene. TV obrazovka a audio prvky jsou do této stěny zapuštěny. Při práci byla nutná dobrá příprava, přesnost a šikovnost řemeslníků.

Snížený SDK podhled nad pohovkou opticky rozděluje obytný prostor. Osadily se do něj zapuštěné bodovky. Přisazená světla jsou na zbylém stropě. Díky rozdělení světelných okruhů si mohou obyvatelé dopřát různé světelné atmosféry podle momentální nálady.

Barevnost interiéru je odvozena od kamenné stěny, která se majitelům líbila na první pohled. Objevují se v ní jak černé tak i šedé odstíny. Vybraná podlaha je ve středně světlém a teplém odstínu hnědé. K těmto nejvíce použitým barvám v místnosti se podřizovalo zbylé barevné ladění. Radiátory jsou barevně sladěné s vestavěnou skříní. Naopak pracovní stůl a vestavěný nábytek do niky je sladěný s odstínem podlahy. Pohovka je v teplé, světle šedé barvě a důležitým aspektem při její koupi byla pohodlnost. Klienti také měli požadavek na místo pro občasné přespání příležitostné návštěvy. Nechtěli však pohovku rozkládací a tak se tento požadavek vyřešil pohodlnou lenoškou s polohovacím záhlavím a zápatím.