Vyberte stránku

INTERIÉR PANELÁKOVÉHO BYTU / PRAHA 4

realizace 2013 / plocha 67 m2 / foto Jiří Ernest

V současné době je velkým trendem propojovat více účelových zón dohromady. Toto propojení vyplývá z běžných nároků člověka. Nikdo nechce být od rodiny odtržen, když vaří, pracuje nebo relaxuje. Toto propojení by se mělo navrhovat s citem, aby nábytek z jednotlivých zón přecházel nenásilně a plynule. To se v této realizaci podařilo díky horním skříňkám, které z kuchyně přecházejí nad pracovní stůl. Mění se tak i viditelné vybavení v policích z dekorativní keramiky k solitérním doplňkům, šanonům a květinám. Stejně tak dobře na kuchyňskou pracovní plochu navazuje jídelní stůl. Ten je velikostně určen až pro 5 osob. Interiér byl od začátku navržen pro dvě osoby, takže plné osazení osob u stolu při rodinném setkání je spíše výjimečné. Protiváhou k nábytku v kuchyni a pracovní zóně je atypicky vyrobená knihovna. Materiálově jsou nábytkové kusy ze stejné kombinace a celý prostor tak působí kompaktně. Nezbytnou součástí obytného prostoru je vedle knihovny křeslo, pohovka a TV.

Často se vyskytujícím prvkem v bytě jsou květiny. Po celém bytě jich je spousty a interiér je tomu uzpůsoben širokými parapety, které se pro tento účel záměrně vyměnily. Zvláště zajímavým prvkem je parapet v ložnici. Ten byl vyroben na zakázku a kromě odkládací plochy poskytuje také šuplíky pro šperky a bižuterii. Ve vedlejším pokoji je pak parapet součástí velkého pracovního stolu. Ložnice je nejmenším pokojem v bytě. Proto zde byly zvoleny velmi světlé barvy a tapeta s odlesky, které se mění dle úhlu pohledu na stěnu. V krémové barvě je i vestavěná skříň, která využívá celou šíři pokoje. Barevný akcent tvoří textilie, které se mohou měnit dle nálad klientky a tím se barevnost pokoje obmění bez složitých zásahů. Sousední pokoj má stejně jako ložnice barevně světlý základ. Dominantou je dekorativní tapeta s výraznými barevnými akcenty. K těmto akcentům jsou laděny potahové textilie, doplňky v policích a květináče.

Jak už tradičně bývá zvykem v mých realizacích, má interiér několik pojících prvků, aby působil celistvě. Kromě podlahy, která je v celém bytě stejná, propojuje vstupní chodbu, obývací prostor a pracovní zónu tapeta s nadčasovým prvkem – květem Marimekko. Barevně byl zvolen vhodný odstín, který ladí jak k podlaze, tak i k dekoru stávajících dveří. Tapeta je první věc, kterou člověk vidí při vstupu do bytu. Příjemné vstupní prostory jsou velmi důležitým prvkem všech mnou navržených interiérů. Panelákový byt byl klientkou zakoupen po rekonstrukci. Na přání klientky se v bytě nedělaly stavební úpravy a vzhledem k dispozici bytu by se ve výsledku nejednalo o výrazné změny, které by přispěly ke zhodnocení interiéru. V bytě byly hotovy obklady a dlažba v koupelně, které neodpovídaly ani vkusu klientky ani mému jako architektky. Koupelna byla vybavena pouze vanou a při návrhu jsem se snažila maximálně zakrýt nevhodně zvolené obklady s ohledem na zachování příjemného prostoru v koupelně. Díky dobře zvolenému nábytku na míru a velkému zrcadlu, které do koupelny vnáší pocit většího prostoru, se podařilo nevhodné obklady minimalizovat. Velkou výhodou bylo, že v bytě nebyla položená podlaha. Tím byla větší možnost ve výběru odstínu. Světlý odstín opticky prostor panelákového bytu zvětšuje. Efektu zvětšení také pomáhá bezprahové řešení podlahy a položení stejné podlahy v celém bytě. Protože se neplánovala výměna interiérových dveří, bylo nezbytné vzít v potaz jejich barevnost.

Také se bez stavebních zásahů musely řešit nové pozice osvětlení. V obytném prostoru se světla z původních pozic rozmístila pomocí prověšených kabelů. Tato realizace je důkazem, že můžete být obklopeni kvalitním designem i v panelákových bytech.